Ani naši předci to neměli jednoduché

(Přepis úřední legitimace ku jízdě na velocipedu)

 JÍZDNÍ ŘÁD pro VELOCIPEDISTY
V policejním obvodu pražském
ze dne 22. května 1896, čísl.35.294
Změněný vyhláškou c.k. policejního řiditelství ze dne 12. června 1897,
č.43808

§ 1.

 Jezditi na velocipedu po veřejných ulicích, náměstích a silnicích je dovoleno pouze osobám, jež jsou opatřeny legitimačním lístkem pro velocipedisty vydaným od c.k. policejního ředitelství v Praze.
Při velocipedech, na kterých dvě, nebo více osob jezditi může, budiž opatřena lístkem legitimačním osoba ona,  jež kolo řídí.


§2.

Lístek legitimační vydává se zpravidla jen osobám 16. rok věku svého dokončivším a vykázavším se vysvědčením, že jsou jízdy na velocipedu znalými.
Velocipedistovi nedosáhnuvšímu 16. roku, vydá se legitimační lístek pouze na žádost jeho otce a poručníka a jen s podmínkou, že otec, nebo poručník protokolárně prohlásí, že béře veškerou odpovědnost za jednání mladého jezdce na sebe.
Vysvědčení výše uvedené budiž vydáno členům spolku velocipedistů v policejním obvodu Pražském právně stávajících od představenstva toho kterého C. k. policejní řiditelství může však, nehledíc k tomu, že ten který žadatel vysvědčení dle ustanovení odstavce předešlého vydané předložil, vydání lístku legitimačního učiniti závislým na výsledku opětovné zkoušky, kterou s tím kterým žadatelem před se vezme znalec, c.k. policejním řiditelstvím pro tento případ jmenovaný.

§3.

Lístek legitimační podléhá kolkovému poplatku jednoho zlatého r.m., obsahuje kromě svého čísla jméno majitelovo, jakož i udání doby, na kterou jest lístek platným (nejvýše tři léta), a jest opatřen podobiznou majitelovou. Lístek legitimační platí pouze osobě té, na jejíž jméno zní a nesmí býti jiné osobě postoupen.

§ 4.

Velocipedista jest povinen uposlechnouti bez zdráhání se nařízení jež c.k. policejní řiditelství nebo jeho zřízenci, vykonávajíce tento jízdní řád, vydají. Zejména jest povinností jezdce, by na vyzvání orgánu bezpečnosti, ať již toto vyzvání se stane zavoláním, nebo i pouhým zvednutím ruky, ihned zastavil a na vybídnutí legitimačním lístkem, jejž velocipedista vždy s sebou nositi má, se vykázal. Na mostech, křižovatkách a na místech, kde ulice se zahýbá, dále na blízku škol před početím a po ukončení vyučování, na blízku divadel před početím a po ukončení představení, vůbec všude, kde jest značná frekvence osob, budiž bez výjimky zachováno tempo co nejvolnější.

§ 5.

Velociped nesmí býti leskle hlazen, musí býti pevně stavěn, způsobilým ku jízdě po veřejných silnicích a opatřen výstražným zvonkem, brzdou a svítilnou se sklem bezbarvým. Mimo to budiž stroj opatřen číslem, jež se velocipedistovi u c.k. policejního řiditelství zároveň s legitimačním lístkem vydá, a která budiž připevněna na řídítku vodorovně směrem ku předu tak, aby číslo zřetelně viditelným bylo. Užití jiné tabulky, než c.k. policejním řiditelstvím vydané, jest zakázáno a tresce se po rozumu § 14 tohoto řádu.

§ 6.

Velocipedista smí používat toliko jízdní dráhy ulic a silnic a jest mu zakázáno po chodnících a stezkách pro pěší a pro jezdce na koních určených, jakož i sady jezditi, nebo kolo vésti.

Dále nesmí velocipedista jezditi blízko chodníku.

Na všech ulicích a náměstích, na kterých se konají trhy, jest jízda na velocipedu po dobu, kdy trh trvá, zastavena.

Při větších průvodech vojenských, pohřebních a jiných, jakož i vůbec při značných shonech lidu nesmí se těmi kterými ulicemi jezditi, nebo tyto křižovati.

§7.

Smí se jezditi rychlostí mírnou.

Od té doby, kdy se počíná s osvětlováním ulic, až do svítání, pak při mlze neb vánici, budiž rychlost jízdy ještě zmírněna. 

Budiž na levé straně jezděno, na levo vyhýbáno a na pravo předjížděno.

 §8

Velocipedistovi náleží, by pěší, na jízdní dráze se nacházející, jakož i jezdce na koni a povozy, se kterými se setkává, nebo kterých dojíždí, varoval ve vzdálenosti nejméně 20 metrů zvoncem a aby jel kolem nich ve přiměřené vzdálenosti. Jestliže koně se lekají, aneb ten, který je řídí, k opatrnosti napomíná, jest velocipedista povinen ve přiměřené vzdálenosti seskočiti a vzdáliti pokud možná stroj svůj z obzoru koně.

 §9.

Jede-li více velocipedistů společně, smějí jeti jen jednotlivě za sebou.

 §10.

Od té doby, kdy nastává soumrak, pokud se týče, kdy se počíná s osvětlováním ulic, až do svítání, buďtež svítilny velocipedistů rozžaty.

 §11.

Proháněti se sem tam po veřejných ulicích, silnicích a náměstích aneb cvičiti se zde v jízdě, jest zakázáno. 

§12.

Zpravidla lze užívati v policejním obvodu Pražském toliko nízkých bicyklů, pak velocipedů tří neb čtyřkolových; ku jízdě na bicyklech vysokých jest třeba zvláštního povolení.

Z jízdy na velocipedu vůbec jsou vyňaty:

C. a k. hrad a most Karlův, pak všechny ulice příkré, jakož i ony, kterými ani povozy jezditi nesmějí.

Ve Stromovce se jezditi smí toliko ve všední dny a to jen do 12té hodiny polední.

Dne 1. května každého roku a v jiné dny, kde lze očekávati značnou návštěvu Stromovky i v hodinách

dopoledních, jest jízda na velocipedu ve Stromovce vůbec zapovězena.

Je-li v některé ulici dovoleno povozům jezditi pouze jedním směrem, platí toto obmezení také pro velocipedisty.

§13.

Velocipedisté cizí, pokud se nezdrží déle jednoho tého dne v policejním obvodu Pražském, nepotřebují legitimačního lístku po rozumu §1. tohoto řádu a nejsou též povinni označiti svůj velociped, mají však i oni podati na vyzvání orgánu bezpečnosti výkaz o svém osobě a jsou jinak podrobeni ustanovením tohoto řádu právě tak, jako velocipedisté domácí.

Po delším pobytu jest cizí velocipedista postaven domácímu úplně na roveň; může však býti  upuštěno od zkoušky v jízdě (§2), má-li ten který cizí velocipedista legitimaci k jízdě příslušným úřadem svého řádného bydliště vydanou.

 §14

Kdo by předpisů těchto nešetřil, trestán bude, nepodléhá-li jednání jeho všeobecnému zákonu trestnímu, pokutou peněžitou od 1 až do 100 zlatých aneb vězením od 6 hodin do 14 dnů.

Mimo to může viníku odňat býti legitimační lístek na určitý čas nebo i na vždy, pokud se týče může uznáno býti na neschopnost legitimace dosíci.

Toto platí zejména v případech napodobení tabulky s číslem, jakož i zprotivení se orgánům stráže bezpečnosti.

 §15

Není třeba legitimačního lístku k užívání tří- neb čtyřkolového velocipedu, sloužícího ku dopravě zboží; musí však na takovém stroji vyznačeno býti jak jméno tak i bydliště majitelovo.

K tomu, by se užívalo velocipedů k účelům reklamy, třeba je v každém jednotlivém případě úředního povolení.

 §16

Náklad vzešlý ze zhotovení tabulky s číslem, jakož i tisku legitimačního lístku a připojenému ku téhož jízdního řádu, nahradiž ten, kdo o legitimační lístek žádá, před vydáním téhož.

Poplatek za zkoušku (per 2 zl.) budiž zapraven přímo znalci.

 §17

Tento jízdní řád (vyjma ustanovení druhého odstavce §5) nabude platnosti dnem, kdy bude vyhlášen v „Pražských Novinách“.

Do 31. července 1896 musí býti velocipedy novými tabulkami s číslem opatřeny; do té doby zůstává v platnosti to které ustanovení § 5. jízdního řádu pro bycikle a tricykle ze dne 5. února 1893.

 

Přepis originálního scanu ze stránek TELČSKÝCH VELOCIPEDISTŮ